Gaidāma bargākā ziema pēdējo 100 gadu laikā?

Gaidāma bargākā ziema pēdējo 100 gadu laikā?

Vairākas ārvalstu meteoroloģijas aģentūras prognozē, ka Eiropā gaidāma bargākā ziema pēdējo simts gadu laikā. Vislielākais sals gaidāms 2014. gada janvārī un februārī, bet siltāks laiks tiek solīts tikai aprīlī. Meteorologi pieļauj, ka gaidāmā ziema Eiropā varētu būt aukstākā kopš 20. gadsimta sākuma.

Jau ir zināms, ka Ziemeļeiropā ziema šogad sākusies neierasti agri.

Cik es paskatījos, tad bargākās ziemas Latvijā pēdējo vairāk kā 130 gadu laikā ir bijušas samērā sen (vidējā gaisa temperatūra Rīgā decembrī, janvārī un februārī).

  • 1940  -10,1
  • 1942  -9,9
  • 1893  -9,2
  • 1970  -8,7
  • 1979  -8,6
  • 1929  -8,5
  • 1985  -8,5
  • 1963  -8,0
 

Kādas ir jūsu pārdomas par šo prognozi? Vai ir kādi priekšvēstneši? Ko saka dabas vērotāji?

Karstuma vilnis

Karstuma vilnis

Karstuma vilnis ir pārmērīgs un ilgstošs karsta laika, bieži vien arī sausuma, periods, ko var pavadīt augsts mitruma līmenis. Nepastāv karstuma viļņa vispārējas definīcijas, jo termins dažādos reģionos ir relatīvs attiecībā pret parastiem laika apstākļiem. Temperatūra, kas cilvēkiem, dzīvojošiem karstākā klimatā, ir norma, var tikt uzskatīta par karstuma vilni vēsākos reģionos. Termins var tikt piemērots gan ikdienas laika izmaiņām, gan ārkārtas karstuma viļņiem, kas var notikt reizi gadsimtā. Spēcīgi karstuma viļņi var izraisīt katastrofāla apjoma kultūraugu iznīcināšanu, tūkstošiem nāves gadījumu no hipertermijas, un plašus strāvas zudumus, jo masveidā tiek izmantoti gaisa kondicionieri un ventilatori.

Definīcija

Karstuma viļņa definīcija, ko ieteikusi Pasaules Meteoroloģijas organizācija ir tad, kad diennakts maksimālā gaisa temperatūra vairāk nekā piecas dienas pēc kārtas pārsniedz vidējo maksimālo temperatūru par 5 grādiem pēc celsija (9 grādiem pēc fārenheita), salīdzinājumā ar vidējo temperatūru laika posmā no 1961—1990. g…

[Lasīt vairāk]
2005. gada 9. janvāra orkāna "Ervīns" video!

2005. gada 9. janvāra orkāna "Ervīns" video!

Sveiki cienījamie meteo draugi :)

Beidzot esmu YouTube ielējis 40 minūšu garu video, kurā esmu nofilmējis Bolderāju 2005. gada 9. janvāra orkānā un tā sekas.

Video skaties šeit.  

Video pirmās 12 minūtes ir filmētas vēl naktī, ap 3, kurās ir redzamas stipras vēja brāzmas, konstranta vētras plosīto koku šalkoņa, pa ielu vēja dzītie atkritumi un var redzēt arī kā nedaudz raustās spriegums ielu apgaismojumā.

Pārējā video ir safilmēta pastaiga pa Bolderāju, applūdušās teritorijas un vēja postījumi. Ir tādi interesanti skati, kā peldoši soliņi Buļļupē un ir nofilmēts uz Bolderājas vecā tilta kājas izveidotās atzīmes par 1967. un 1969. gada plūdu maksimumu un salīdzinājums ar situāciju 9. janvārī. Šo atzīmi filmēju divas reizes - 10 no rīta un ap 13.30.alkoņa, pa ielu vēja dzītie atkritumi un var redzēt arī kā nedaudz raustās spriegums ielu apgaismojumā.

Pārējā video ir safilmēta pastaiga pa Bolderāju, applūdu

Ceru, ka patiks :)

Raksts latviešu Vikipēdijā.

Raksts angļu Vikipēdijā.

2005. gada 9. janvāra orkāns "Ervīns", jeb "Gudruns" bija viena no spēcīgākajiem un postošākajiem orkāniem Latvijas vēsturē — spēcīgākais pēdējo 40 gadu laikā. V…

[Lasīt vairāk]
Īss 20. un 21. jūlija apkopojums.

Īss 20. un 21. jūlija apkopojums.

20. jūlijs — pēcpusdienā un vakarā vietām Latvijas rietumu un centrālajā daļā, tostarp Rīgā plosījās ļoti spēcīgi un intensīvi negaisi. Lielākie negaisa elektrotīklu postījumi bija Baldones, Bauskas, Iecavas, Jaunjelgavas un Rundāles novadā, kur bez elektrības palika vairāk nekā pieci tūkstoši "Latvenergo" klientu. Pērkona negaiss vietām Rīgā lauzis kokus, atnesis lielu krusu un applūdinājis ielas. Krusa bijusi tik liela, ka kopā ar vēju tā vietām Pārdaugavā izsitusi logus. Dažas ielas bija zem ūdens. Lūstošu koku rezultātā daudzviet tika traucēta sabiedriskā transporta kustība.[86] Spēcīgā negaisa laikā sabrukusi neapdzīvota piecstāvu nama siena Rīgā, Ģertrūdes ielā 125.
Vislielākais nokrišņu daudzums tika reģistrēts Ventspilī (50 mm), Kolkā (31,9 mm) un Rīgā. Rīgas centra novērojumu stacijā nokrišņu summa sasniedza 36,9 mm, bet Rīgas lidostas novērojumu stacijā tikai 11 mm.

21. jūlijs:
Pēcpusdienā spēcīgi negais virzījās pāri Latvijas DA daļai, pievakarē negaisi skāra plašas teritorijas Zemgalē un Kurzemē, atnesot vētru, krusu un lietusgāzes. L… [Lasīt vairāk]